Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Expresión_antonomástica Ejército_Imperial_de_Manchukuo Estacion_de_Fuenlabrada_Fuenlabrada_Central Engerland Federico_Commandino Escuela_de_Organización_Industrial Estación_de_Sabadell-Estació Estrildidos Febrero_de_1972 Euphorbia_capitulata Faro_de_Cap_de_Cavalleria Elecciones_generales_españolas_(2011) El_Ebro Federación_Marfilena_de_Fútbol Escuela_de_minas_de_Copiapó FCTC Federación_Espanola_de_Asociaciones_de_Amigos_del_Ferrocarril Felip_Ortiz Ethirajalu_Govindarajalu Escuela_de_San_Marcial_de_Limoges Football_Club_Tofaga Este_es_el_romance_del_Aniceto_y_la_Francisca,_de_como_quedó_trunco,_comenzó_la_tristeza_y_unas_pocas_cosas_más El_encantador_de_perros Falsa_Loura Estacion_General_Belgrano Fort_Pierce Elementos_de_sujeción_de_carga Egessa Eriphilema Felix_du_Temple_de_la_Croix Enfermedad_de_Gilles_de_la_Tourette Eduardo_Quero_Goldoni Festival_de_Eurovision_Infantil_2010 Fantina_(Pokémon) Enrique_O_de_la_Madrid Eucalyptus_gunnii_var._rubida El_sueño_de_la_gitana Fernando_IV_de_Toscana Elecciones_federales_de_Mexico_de_1997 Florida_Central Esmeralda_(personaje) Fontenouilles El_Lloar_(Tarragona) Estación_Chabás Eyrarbakki Estación_Bosch Elecciones_autonomicas_del_País_Vasco_de_1994 Espera_al_ultimo_baile Encarnación_López_Júlvez Fearow Ficus_mysorensis_f._parvifolia Elecciones_estatales_de_Yucatán_(1995) Epicleras Francis_G._Slay Floridichthys_polyommus

html map