Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Joaquin_Pérez_Azaustre Laura_Albarellos Jose_Francisco_Lorca_Navarrete Juan_Ramon_Solis Leontes Labidomera_olmeca Juego_de_la_pelota_a_pala José_Antonio_Olmos Joaquin_Leguina La_Pirámide_(novela) Koeleria_recurviflora Leandra_Rodrigues_Leal_Braz_e_Silva Isla_La_Espanola Jorge_Carpio_Nicolle Jose_Gines_Siu Kia_Cerato Juan_Ramon_Epitié_Dyowe Jose_Luis_Figueroa Levantamiento_de_Piedras Javier_Villa_Stein Izumi_Shikibu Katakana La_Mariola Joudes Irlanda_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Mexico_1968 Kasungu Lista_de_ataques_perpetrados_en_centros_educativos Jon_Fosse Ithryn_Luin Kūsō_Kagaku_Sekai_Gulliver_Boy_(videojuego_para_Saturn) Konjaku-monogatari Jose_de_Jesús_Fuentes Juan_Gonzalez_Crespo Liberty_Seguros_Wurth_Team Las_entranas_de_la_bestia Jose_Antonio_Sanchez_(periodista) La_Bella_y_la_Bestia_(desambiguación) John_Mills_(enciclopedista) La_Esponja_que_Queria_Volar_(El_Episodio_Perdido) Ley_Orgánica_1/2004_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Genero Linea_44_(EMT_Madrid) Johann_Evangelista_Weiss La_miseria_de_la_filosofía Intendente_de_Buenos_Aires Karl_Christian_Traugott_Friedemann_Gobel Intrusión Klingerstown Litoria_nyakalensis Josefina_Eugenia_Vázquez_Mota Juerga_de_solteros Javier_Hernandez_Bonett Juan_Sabbagh_Pisano Intra_European_Organisation_of_Tax_Administrations Leon_Morra Lepidobatrachus_asper

html map