Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juegos_olimpicos_del_2000 Jardin_Botanico_de_Wellington José_Antonio_Bermúdez_de_Castro_Fernandez José_Llopis_Corona Joan_Baez Jesus_Vazquez_Martínez José_Sánchez_Peñate Juan_Pablo_de_Lojendio_y_Pardo_Manuel_de_Villena José_Fariña_Jamardo José_Tomas_Roman_Martín Instrumento_de_navegación_aerea Jose_P_Tamborini Isla_Quibble Invasion_soviética_en_Afganistán Karen_Olsen_Beck Libertinismo Itsamna La_Titiritera_(Avatar_La_Leyenda_de_Aang) Kizhí Las_paradojas_del_Sr._Pond Irena_Sendler Limbazi Jose_Antonio_Llardent Jorge_Mester Liga_Comunista_Revolucionaria Les_Enfoirés Karrar_Jasim_Mohammed Jardín_Botanico_y_Zoologico_"Living_Desert" Jhon_Javier_Restrepo Istvan_Bocskai Julián_Bretón La_dirección_general_de_empleo_asuntos_sociales_e_igualdad_de_oportunidades Jobatus Leo_A._Hoegh Isola_(Misisipi) Julio_Cesar_Chavez_González Isla_del_Castron_de_Santiuste Julio_Quesada_Guilabert Limbo_(instrumento) Juan_Manuel_Santisteban Lezaeta Linea_N7_(TUC_Pamplona) Larchamp_(Orne) Lista_Roja_de_Patrimonio Lista_de_rascacielos_en_Brasil Jose_Maria_Martín_Patino Les_Très_Bien_Ensemble Iso_Grifo Integracion_de_Lebesgue Juanjo_Cobo Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amsterdam_1928 Isidre_Llucà_i_Casanoves José_de_Fuenzalida_y_Villela Javier_Iriarte Joseph-Nicolas-Pancrace_Royer

html map