Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oscar_Baylon_Chacón Operación_Dínamo Patinaje_artistico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lake_Placid_1980 Pinheiro_de_Lafoes Patrón_(tequila) New_Loud_Rockets N-121b Policles Obus_(grupo_musical) Oskar_Matute_García_de_Jalón Odontochodaeus_seyrigl Ortenau Oxyothespis_apostata Pierre_Rebut Palacio_Moja N_F_S._Grundtvig Poa_controversa_var._minor Planta_de_energía_nuclear_Ginna Palacio_de_los_Deportes_de_Bogotá Phantom_of_the_Paradise Parque_Nacional_Kanangra-Boyd Platinum_Stars_F.C. Passy_en-Valois Persea_americana Parque_Nacional_St_Lawrence_Islands Partido_por_la_Victoria_del_Pueblo Oscar_(futbolista) Nacion_Espanola Parque_de_Lu_Xun_(Shanghái) Pham_Phu_Quốc Pacto_de_Las_Canoas Myanthus Nicanor_Cáceres New_England_Patriots Plain-Chant_Parisien Pilar_(provincia_de_Buenos_Aires) Ofensiva_Kérenski Poioumenon Pez_mariposa_barbero Parques_nacionales_de_Costa_Rica Opuestas National_Comics Málaga_Club_de_Futbol_B Pierre-Antoine-Hippolyte_Bonnardel Pokemon_Mystery_Dungeon_Blue_Rescue_Team_y_Red_Rescue_Team Panteao_Nacional Playoffs Pistolochia_ambigua Ostensión Orrostar Patrona My_Other_Side_(Anime) Oferta_Publica_de_Adquisicion Olga_Slavnikova Phanerogonocarpus

html map