Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rey_Dragón_(mitología) Untermeitingen Gabriel_Frías_Sanchez_Seco Río_Sacco Revuelta_de_Bar_Kokhba Rivulus_modestus Reloj_mecanico Municipio_de_Noble_(condado_de_Rush,_Indiana) Inmigración_filipina_en_Mexico Municipalidad_de_Engures Gerardo_Trejos_Salas Universidad_de_Copenhague Río_Beriózovaya U_K._Subs Gente_maravillosa Municipio_de_Wiser_(Dakota_del_Norte) Gemelos Giovan_Carlo_de_Medici Inscripción_y_registros_de_peritos_médicos_en_la_Asociación_Médica_Argentina Municipio_de_Cambria_(condado_de_Brown,_Dakota_del_Sur) Tulipa_humilis_subsp._matinae Roberto_Martín_Porretti Rupes_tarpeia Fritz_Hollaus Gastronomía_de_Lituania Ruben_Perez_Ortega Municipio_de_Badger_(condado_de_Davison,_Dakota_del_Sur) Río_Eyach Geist_und_Seele_wird_verwirret,_BWV_35 Rio_Cuyuní Renfe_serie_8000 Giselle_Patron G_I_joe(pelicula) Ganaderías_bravas Gerben_Karstens Genevieve_Des_Rivieres Iglesia_Santa_Cruz_(San_Cristóbal) Giba_Godoy_Filho Frederick_G_Gardiner_Expressway Fuente_Vera_(Granada) Utensilio Renaud_Lavillenie Municipio_de_Courtland Union_de_Comunidades_Islámicas_de_España Una_maruja,_un_entrecejo_y_un_pionero_del_aire Urbanización_Pretel_(Albolote) Tribus_húngaras Rosita_Melo Reloj_analógico Saalfeld_Saale Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Plaza Twist_and_shout Roberto_Cassá Giganturidae Ignacio_Orona_(futbolista)

html map