Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raion_de_Lubny Louis_Joseph_de_Borbon,_príncipe_de_Conde Meizotropis Manuel_Alvar Mafico Lusofonos Prelatura_Personal_Opus_Dei Merimée Microrregión_de_la_Alta_Floresta Marcel_Domingo_Algarra Poza_de_la_vega Presera_castellana MSD Redlands_California Marina_106 Microscopía_electronica_de_barrido Mercedes_Mariño Malaita-San_Cristóbal Publ._Carnegie_Inst._Wash. Grabador_(desambiguación) Metro_(unidad) Premio_de_novela_Fundación_José_Manuel_Lara Manuel_F_Clavero_Arevalo Golpe_de_Estado_de_4_de_septiembre_de_1811 Red,_White_and_Crue Receptores_acoplados_a_proteinas_G Puerto_de_Múrmansk Primera_division_espanola_1929/30 Lungs_(álbum_de_Big_Black) Ranunculus_samolifolius Luis_González_Gallaguer Martín_Peula Marques_del_Burgo Grava_(concreto) Lorenzo_Suárez_de_Figueroa_(conquistador) Graham_Binns Maeshowe Príncipe_Enrique_de_Gales Michael_Zverev Líneas_Extremeñas_de_Autobuses,_S.A. Luis_Menendez-Pidal_y_Alvarez Mammillaria_arietina Rallus_longirostris Productor_discografico Miguel_Angel_Rodríguez_Echeverría Premio_Haggerty Primer_tratado_romano_cartaginés Melanoblossia_globiceps Rawabi Megalognatha_natalensis Meservey_(Iowa) Racing_Club_Villalbés M_Seq MOR Rafael_Garcia-Valino_y_Marcén

html map