Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alexo_de_Venegas Eddine_Said Diplodus Crenidorsum_turpiniae Diseño_artístico Convento_de_la_Encarnación_(Madrid) Alleiz Delia_Casanova Alfredo_Varela Decorativa Creation_Records Dario_simić Dwight_(Illinois) Dolus-d'Oleron David_Clayton_Thomas Copa_Mundial_de_Fútbol_Sub_17_2005 Día_del_juicio Damián_Bodenhöfer Denticetopsis_iwokrama Convertidor_estatico_de_potencia Amd_duron Cray-2 Cuphea América_Insular Código_penal_español Cosmos_849 Amperio_hora Alemania_Federal_1988 Alien:_el_octavo_pasajero Desire_Wilson Dr._Lorenzo_Rufo_Pena_Leon Alonso_Caparrós Desafío_(película_de_2008) Deportes_Paniahue Cultura_de_italia Cubillos_de_Losa Distrito_de_Tolé DSFG E.T_el_Extraterrestre Dokuwiki Alexander_Ashford Coriandropsis_syriaca Cryptocephalus_floralis EESTEC Allium_ochroleucum_var._ericetorum Douk-douk American_Fool Aleksandr_Mijáilovich_Butlerov Cuarta_Cumbre_BRICS_2012 Disc_jockey Copa_Ciudades_Universitarias Daniele_Pecci Alfergani Departamento_Juarez_Celman Diario_Qué!

html map