Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

The_Crimson_Armada Sitio_de_Interes_Biologico_y_Ecológico Sapinière Terminos_relacionados_con_el_ajedrez Tour_de_Guevaudan Tlachichuca Sinfonia_n.º_76_(Haydn) Sociedad_Económica_Matritense_de_Amigos_del_País Seleccion_de_futbol_de_Pueblo_gitano Sorbio Salvaslip Sergio_Souza Sauleda Taxonomia_de_Linneo Say_it_(álbum) San_Jose_Marello Sofya_Ochigava Santa_Maria_de_Xoxoteco The_Beginning_(álbum) Saint-Nazaire-sur-Charente Sarlat_la_Canéda Secante_(Trigonometría) Tetsuo_Michael_Koyama Saint_Julien-le-Montagnier Sarcocheilichthys_kiangsiensis School_(canción) Serie_E41_de_CP Salas_de_consumo_de_drogas Sociedad_de_Responsabilidad_Limitada Sharif_Ali Sugar_Notch Selección_de_fútbol_de_las_Islas_Virgenes_Estadounidenses Thalia_(mitología) Ternana_Calcio Sainte_Gemme_(Charente_Maritimo) Teoría_de_números_algebraicos Tameshigiri Solea_senegalensis Seaside Torre_gemela Transporte_en_la_ciudad_de_Mexico Serie_de_Internet Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Uruguay Sara_Adler Saint_Andre_de_Seignanx Solución_alternativa Senusret_I Southern_Illinois_University_Carbondale Síndrome_del_aceite_tóxico San_Jaime Stadionul_Naţional_(1953) The_devil_wears_Prada_(soundtrack) Sheldry_Nazareth_Saez Servio_Sulpicio_Camerino_(consul_393_a._C.) Titular_formal_(PBC&PFT)

html map