Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estereoquímica Frankfurter_Allgemeine_Zeitung_(FAZ) Fotodesintegracion Estadio_Nacional_(estacion) Ericodes_tetralix FFDD Focke-Wulf_Ta_153 Erythropalum_vagum Fermín_Muguruza Fiestas_de_Interes_Turístico_Internacional_(España) Eustatismo Euroliga_2001_02 Federación_Mundial_de_Scouts_Independientes Francisco_Maldonado Esula_simple Egipto_(republica) FC_Asteras_Tripolis Fernando_Morientes_Sánchez Fin_del_mundo_(religion) Estacion_de_ferrocarril_de_Baquedano Eleccion_presidencial_de_Egipto_de_2012 El_hijo_desobediente_(Pelicula_1945) Encyclia_ceratistes Federico_Gutiérrez-Larraya El_libro_de_la_selva_(desambiguación) Enis_Esmer Escudo_de_Villarrobledo Euphorbia_palustris Eminonü El_Pocico_(Dólar) Finales_NBA_2009 Fernando_Egozcue El_Peru_(sitio_arqueologico) Fernando_El_Catolico Ergatia Espacio_escenico Estación_Plaza_de_Mayo Emmanuel-Joseph_Sieyes Fenómeno_Deterministico Enrique_Ramos El_Supí Espana_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sídney_2000 Footwork_Arrows Figlio_Della_Luna_(album_edición_para_Italia) Escudo_del_Imperio_de_Austria-Hungría Estación_de_Arras Flavio_Giupponi El_Proyecto_Venus Eomordellistena_distinctipennis Fataunços Estavudina Estacion_de_Bălti_Slobozia Filósofo_político Ferro Emile_Thubron

html map