Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Transporte_de_orugas_(NASA) Steinbrunn_le_Haut Strombocactus_disciformis_ssp_jarmilae Sebastian_de_Benalcazar Segunda_Partición_de_Polonia Stone_Creek_(Ohio) Simosuchus Tendana Sofía_Álvarez_Vignoli_de_Demicheli Samuel_Maquieira Savigny_sur-Braye Tambla Sheldon_J_Plancton Senado_de_la_Nación_Argentina Síndrome_de_Meigs Saint-Livres Selene_(desambiguacion) Templo_y_exconvento_de_San_Francisco_de_Queretaro Sierra_de_Santa_Rosa Transformaciones_de_Householder Sacra_di_san_michele Shine_(álbum_de_Trey_Anastasio) Sinfonia_n.º_7_(Beethoven) Sándwich_Barros_Luco Samper_de_calanda Shin_Shunkaden Sennecey_les-Dijon Tio_Bilius_Weasley Simpatricas Sterneneisen Sindicato_Nacional_de_Trabajadores_de_la_Educacion Signo_del_Dragón San_Froilán Transmision_de_Video Swammerdan Si_lo_haces_malo_y_si_no,_peor Steganopus_tricolor Saint-Rémy-en-Mauges San_Luis,_rey_de_Francia Saint-Révérend San_Pio_PP_V Serranía_de_Imataca Teatro_de_Epidauro Sonata_para_Piano_n_º_15_en_Fa_mayor_K._533/949_(Mozart) Syn._Queensl._Fl. Shilajeet_Majumdar Spaniopappus Tomás_Fonseca San_Baltazar_chichicapam Tithymalus_serrulatus Tocancipá San_Donà_di_Piave Seguro_sin_culpa Serguei_Kirov Tendencias_dentro_del_Partido_Liberacion_Nacional

html map