Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Línea_7_de_CPTM Pygarrhichas_albogularis Proceso_de_medida Raimundo_Fernández-Cuesta Querubismo Reedsville_(Pensilvania) Provincia_de_Narathiwat Golovín_(desambiguación) Manuel_Halcon_Villalón_Daoiz Py_(Pirineos_Orientales) Prunus_(subgenero) Radescu Maestro_mayor Ragazza_di_Periferia Ljótólfur_Goði Microrregião_de_Angicos Macedonio_argentino Manuel_Joaquín_de_Valdivieso Maria_Maier_Stolte Maria_Antonia_de_Jesus_Tirado Mantasoa Pueblos_escitas Quercus_virginiana_var_eximea Mediterra Gomułka_thaw Margarita_de_Navarra Provincia_de_Bordj_Bou_Arreridj Préchacq_les_Bains Queiriña Proconsul_africanus Lunes_Gala Mariposa_alas_de_pájaro Michael_Lammer Ramon_de_Campoamor Premio_Jaen_de_Piano Pueblos_védicos Mancomunidad_bajo_gállego María_Vázquez Puerto_Seguro_(Salamanca) Ramón_de_Quintana_Dalmau Manzanilla_Sanlucar_de_Barrameda Miembros_del_Opus_Dei:_Vocación_e_Incorporación Lutilhous Raión_de_Kryzhopil RECONS Make_Magazine R-103 Masa_gravitacional Rally_México_de_2014 Manganaro Quilacanta Mesembryanthemum_thecatum Mary_Parets Lolita_(moda) Martorell_(Barcelona)

html map