Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nicolas_Sanson Ningbingia_octava Piotr_Szut Pierre-Claude_Nivelle_de_la_Chaussée Método_Rosa Pisos_bioclimaticos Pegamento_optico Organizacion_territorial_de_Eslovaquia Musica_folclórica_de_Turquia Parque_arqueológico_de_El_Cabo My_Mother_the_Carjacker Padre_Contreras Otis Phantom:_requiem_for_the_phantom Plata_de_Britania Oreonectes_microphthalmus Optica_adaptativa Plaza_Dizengoff Neuvelle_lès_Voisey Museo_Nacional_de_Aeronáutica_de_Argentina Partidos_judiciales_del_Comunidad_Valenciana Oxacis_francesca Oración_predicativa Oleaje Perla_Farías Obispo_de_Antioquía Newburyport Políptico_de_San_Antonio_(Piero_della_Francesca) Perdreauville Pierre_Francois-Léonard_Fontaine Oyvind_Storflor Pobla_de_Mafumet_(Tarragona) Mycetina_pallida Ogy Periquito_crisóstomo Nacionalizacion_del_Petróleo Ningun_escocés_verdadero Pachyloides_bellicosus Pabellon_de_la_Capital_(Pekin) Noidant_le-Rocheux Nanto_Shichi_Daiji Palacio_Presidencial_de_Malabo Pedro_Jesús_de_la_Pena_de_la_Pena Pampana Octotropis_travancorica Parque_del_Agua Plutonrecords Paulina_Holguín Palacio_de_Sobrellano_o_del_Marques_de_Comillas_capilla,_panteón_y_parque_segun_su_primitivo_perimetro Nagdlunguaq-48 Paulos_Sidirópoulos Nevado_del_ruiz Panagiotis_Vasilopoulos NGC_4485_y_NGC_4490 Pacha_o_Baja

html map