Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Victor_Piturca Young_Vivian Vista_panorámica Viñedo_de_Bugey Vuk_Grgurević Valentín_Glushkó Wilmar_Roldán Clerofascistas Adelaide_United_Football_Club A_15 Adad-salulu Condado_de_hidalgo Cometa_(desambiguacion) Cogollos_Vega Yacimiento_arqueologico_Dolní_Vestonice Agencia_de_Noticias_Nueva_Colombia Academia_de_Ciencias_de_San_Petersburgo Acorazado_japones_Haruna Adriá_Gual Villacañas Whitney_Toyloy Acenas_de_Cabanales Club_Natacion_Moscardo Admete_(desambiguación) Albunuelas Adnula_petiolaris Christchurch_(desambiguacion) Vicenc_Rodés Ciudades_de_Mexico_por_poblacion Cohicaleyrodes_indicus Ciudad_del_plata Colegio_Imperial_de_la_Compania_de_Jesús Volkswagen_Iroc_Concept Compromiso_matrimonial Conurbación_urbana Zamboanga_FA Conceptismo Willibald_von_Langermann_und_Erlencamp Vinhadalhos Abadengo_de_Torío Alejandra_de_Orange-Nassau Alavivo Zamboero Aerodramus_pelewensis Acción_Libertadora_Nacional Charles_Butler_McVay_III Vesicula_de_Poli Comité_Olímpico_de_Taiwan Villabilla_Sobresierra Agustin_de_Foxa_Torroba Contralorias_Generales_de_la_Republica Zapote_(Distrito_de_San_Jose,_Costa_Rica) Vampiro_(2009) Club_Deportivo_Audax_Italiano_de_La_Florida Col._Cuauhternoc

html map