Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuq Deutscher_Aktienindex Corvus_frugilegus Drosera_orbiculata Domingo_Santa_María_Santa_Cruz Dmitri_I_Starshy Dendrorhynchoides Crocotta Distrito_del_Monte_Simeon América_colonial Alianza_Popular_Federalista American_Football_League_(1926) Convenio_para_la_Represión_de_Actos_Ilícitos_contra_la_Seguridad_de_la_Aviación_Civil Cremor_tártaro Cravant-les-Coteaux Dwight_L_Moody Alexandr_Yákovlev Datu_Saudi-Ampatuan Coral_(animal) Ectmesopus_pallidus Alsine_bipartita Ctenocasmatido Ecgonina Amphicoma_klapperichi Cristalián_de_Espana Dothideales Darwiniana Alfredo_Gutierrez Cybercafe Alzando_la_bandera_en_Iwo_Jima Duendes_del_bacín Dixon_(Iowa) Distrito_de_Bhopal Ana_Estuardo Dine_bizaad Derby_(Iowa) Edificio_Gustavo_Capanema Crenicichla_santosi EF-18A_Hornet Distrito_de_ntchisi DUAL Alejandro_Delgado_Oscoy EFG_(Equivalente_Farmaceutico_Generico) Devil's_Meat Crenicichla_mandelburgeri Cornel_Cernea Delegado_del_Gobierno Criterio_de_lesión_encefálica Distrito_Escolar_Independiente_de_Brownsville Distrito_de_Wesermarsch Criminal_(serie) Dongjak_gu Americo_O._Mendiburu Cosme_Rennella Alexander_Eig

html map